+420 776 644 011
      

Blog

Our Services

Czech shuttle gives a very friendly and reliable transportation service from Salzburg to Cesky Krumlov. Our Best part of service is we have highly experienced and English Talking drivers who will straight forwardly take you from your pick up point and make you reach to your craved destination in very quick and effective way, with no transport/train trades and complete transparent transportation cost.

We offer both shared transport transportation for the individuals who wish to decrease their financial plan by imparting the van to other kindred explorers, and private exchanges for the individuals who wish to appreciate the protection of their own privacy.

Why Choose Czech Shuttle for Salzburg to Cesky Krumlov

 

  • Door to door service has been provided by us; we directly pick you from your hotel of Salzburg and drop you to Cesky Krumlov at your desired hotel.
  • Our Vehicles are changed every 2-3 years so as to maintain comfortable journey of our customers from Salzburg to Cesky Krumlov
  • Strictly non-smoking vehicles.
  • Bottled crisp water on board.
  • Once we confirm your booking, we do not cancel it because of low number of passengers; Thanks to our diverse fleet of cars we are able to transport even only two persons.
  • For the safety of children, we have “child seats”, you can ask for that during booking
  • Unlike other alleged organizations, we have an appropriate business permit and license.
  • We have insurance of our all cars

For any of the assistance regarding booking or service of Czech Shuttle from Salzburg to Cesky Krumlov, you can us contact us or email us at  info@czechshuttle.com

We will be happy to serve you on board for Salzburg to Cesky Krumlov journey.

Český Krumlov

Český Krumlov (německy Böhmisch Krumau, popřípadě Krummau) je okresní město v Jihočeském kraji, 22 km jihozápadně od Českých Budějovic. Rozkládá se pod hřebenem Blanského lesa a protéká jím řeka Vltava. Jedná se o významné turistické a kulturní centrum jižních Čech.

V minulosti byl Český Krumlov sídelním městem mnoha mocných českých rodů – Vítkovců, Pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenberků a Schwarzenberků, které cíleně pečovaly o jeho výstavbu a reprezentativní charakter. Český Krumlov byl zároveň hlavním správním centrem Rožmberského dominia a do roku 1918 i Krumlovského vévodství a Dominia schwarzenberského.

Středověké centrum města, které obklopuje meandry Vltavy, je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO[2]. V roce 2003 bylo městskou památkovou zónou vyhlášeno předměstí Plešivec (jižně od historického jádra). Český Krumlov se stal také dějištěm několika filmů a během roku město hostí řadu kulturních akcí a festivalů – Slavnosti pětilisté růže, MHF Český Krumlov, Rallye Český Krumlov.

Spolu s dalšími městy Šumavského podhůří jako Sušice, Vimperk, nebo Prachatice bývá nazýváno Branou Šumavy. Na přelomu 19. a 20. století byl Český Krumlov zvláště mezi šumavskými spisovateli a básníky vnímán jako hlavní město Šumavy,[3][4] jímž se v roce 1918 Český Krumlov po dobu existence Šumavské župy i nakrátko stal.

Naplánujte si trasu podle sebe

Vytvořte si vlastní trasu a naplánujte si výlet, kde uvidíte všechny vysněné památky a zajímavá místa. Napište nám a my vytvoříme rádi vytvoříme zájest jen pro vás.

Do you need transfer only? Check our private and shared shuttle bus services

Cesky Krumlov, Hallstatt, Vienna, Salzburg or Prague with prices starting at 26€ per person.